V.L. flyttade till Älvsjö den 31 november 2005. Hon beviljades insats i form av daglig verksamhet två gånger i veckan enligt 9 § 10 LSS under perioden den 1 maj - 31 december 2006. Insatsen verkställdes av Misa AB. Den 27 december 2006 ansökte Mirjam Lindén, i egenskap av god man för V.L., om att dagverksamheten inom Misa AB skulle fortsätta.
I en anmälan, som inkom till JO den 5 mars 2007, framförde Mirjam Lindén klagomål mot Älvsjö stadsdelsnämnd i Stockholms kommun. Mirjam Lindén anförde bl.a. att "biståndshandläggaren muntligen skurit ner V.L:s möjlighet till verksamhet genom Misa till en förmiddag/vecka" men att hon inte hade fått något skriftligt beslut.
Stadsdelsnämnden anmodades att inkomma med utredning och yttrande över vad som hade framförts i anmälan till JO. I remissvaret anfördes i huvudsak följande.
Bakgrund
/ - - - /
Ansökan från gode mannen Mirjam Lindén om fortsatt daglig verksamhet inkom till förvaltningen 2006-12-27. V.L. beviljades en förlängning av insatsen från Misa AB fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31, dock med den ändringen att beslutet innefattade en halv dag i veckan. Biståndsbedömaren informerade Annika Synnes (arbetskonsulent hos Misa AB, JO:s anmärkning) om att V.L:s beslut om insatser genom Misa AB förlängts t.o.m. 2007-03-31 med den ändringen att beslutet innefattade en halv dag i veckan. Misa fick i uppdrag att göra studiebesök tillsammans med V.L. till Långsjöns dagliga verksamhet samt Rondellens öppna verksamhet. Misa åtog sig att i samarbete med Långsjöns dagliga verksamhet planera en individuell lösning för V.L. samt att introducera V.L. inför förändringen. Planeringen var att V.L. skulle få möjlighet till anpassad sysselsättning på Långsjöns dagliga verksamhet en halvdag i veckan och möjlighet till social samvaro på Rondellens öppna verksamhet minst en gång i veckan.
2007-02-01 informerade Annika Synnes att hon den 4 januari och den 11 januari tillsammans med V.L. besökt Långsjöns dagliga verksamhet. V.L. hade efter studiebesöken uppgett att hon inte trivts med de övriga inskrivna i verksamheten och att hon därmed avböjde erbjudandet.
2007-02-27 informerade Annika Synnes att hon introducerat V.L. till deltagande i Rondellens öppna verksamhet vid tre olika tillfällen och att den kunde vara passande för V.L. men att det inte kunde bli aktuellt med arbetsrelaterad verksamhet på Rondellen eftersom V.L. använder rollator och det finns trappor i lokalen.
2007-04-04 inkom slutrapport från Misa AB genom att Annika Synnes informerade att hon avslutat sitt arbete med V.L. Synnes beskrev att hon kontaktat ett flertal företag i Älvsjöområdet i hopp om att hitta en lämplig praktikplats åt V.L. men att hon misslyckats. Synnes informerade vidare att Misa i augusti 2007 öppnar en ny daglig verksamhet vid Globen som riktade sig till samma målgrupp som i Blackeberg vilket skulle passa V.L:s behov. Synnes bedömning var att V.L. skulle klara resorna till Globenområdet.
Förvaltningens bedömning
Orsaken till att det tagit så lång tid från ansökan till beslut kan förklaras av att biståndsbedömaren fortlöpande haft kontakt med gode mannen, Mirjam Lindén, om vilken insats som skulle vara lämpligast för V.L. Muntlig information lämnades tidigt till henne om att förvaltningen prövade olika önskemål och alternativ genom att kartlägga V.L:s behov och resurser.
Misa AB i Blackeberg har haft uppdraget att kartlägga V.L:s förmåga, intresse och förutsättningar för att därigenom finna en individuellt anpassad arbetsverksamhet för henne utanför hemmet inom ramen för insatsen daglig verksamhet.
Misa har träffat V.L. i hennes bostad två halvdagar i veckan under 2006. Under 2007 har Misa under en halvdag per vecka försökt finna passande daglig verksamhet eller arbetspraktik utanför hemmet. V.L:s svårigheter att lämna hemmet har gjort det svårt att hitta lämplig insats för henne. Andra omständigheter som försvårat verkställandet av uppdraget för Misa har varit att V.L. lätt blir störd av andra, att hon är ljus- och ljudkänslig samt har behov av en verksamhet där hon kan vara i relativ avskildhet från andra. V.L:s besvär med reumatism medför dessutom att hon inte orkar med längre färdtjänstresor vilket ytterligare begränsat möjligheterna.
Avslutningsvis kan nämnas att förvaltningen kommer att följa upp Misas kartläggning och bedömning för att därigenom finna en lösning på V.L:s behov av daglig verksamhet. Om detta blir genom Misas nya verksamhet som startar i augusti 2007 eller annat alternativ kan inte förvaltningen ge svar på för dagen. I övrigt kan förvaltningen bara beklaga att gode mannen inte blivit delgiven kopia på utredning och beslut om fortsatt daglig verksamhet t.o.m. 2007-03-31. Förvaltningen ser även en brist i att uppföljning inte ägde rum innan beslutet gick ut samt att utföraren inte fick en skriftlig beställning inom utsatt tid.
Mirjam Lindén yttrade sig över remissvaret. Hon berörde därvid nämndens fortsatta handläggning av LSS-ärendet.
Med anledning av vad Mirjam Lindén hade anfört inhämtade JO från stadsdelsförvaltningen kopior av bl.a. utredningar, beslut och journalanteckningar i ärendet från tiden den 1 december 2006 - 31 augusti 2007.
I en skrivelse som inkom till stadsdelsförvaltningen den 27 december 2006 ansökte V.L., genom Mirjam Lindén, om "fortsatt dagverksamhet inom Misa AB". Ansökan avsåg alltså att den insats enligt LSS som pågick fram till den 31 december 2006, och som omfattade två tillfällen per vecka, skulle förlängas. Som ansökan måste förstås avsåg den att insatsen skulle beslutas gälla tills vidare.
Utredningen ger vid handen att handläggaren tog ställning till ansökan den 27 december 2006, dvs. samma dag som ansökan kom in till förvaltningen. Däremot synes det formella beslutet ha upprättats först den 1 mars 2007. Det dröjde därefter till den 5 april innan beslutet skickades till Mirjam Lindén. Handläggningen i denna del är behäftad med uppenbara brister. Beslutet borde ha dokumenterats när det fattades och Mirjam Lindén skulle också ha underrättats om innehållet i beslutet.
Det beslut som handläggaren synes ha fattat den 27 december 2006 innebar att stadsdelsnämnden förlängde insatsen, dock endast till och med mars månad 2007. Enligt beslutet skulle V.L. ha rätt till daglig verksamhet en gång i veckan mot tidigare två. Nämndens beslut har alltså inneburit att ansökan delvis avslagits och beslutet har således kunnat överklagas.
Nämndens underlåtenhet att underrätta Mirjam Lindén om beslutet har i praktiken lett till att V.L. berövats möjligheten att få nedskärningen av insatsen prövad av domstol. Detta är naturligtvis inte acceptabelt.
Min granskning har endast avsett den formella handläggningen av ärendet. Det har ankommit på nämnden att självständigt avgöra vilka insatser som V.L. har rätt till och hur dessa insatser ska verkställas. Jag har inte funnit anledning att anlägga några synpunkter i den delen.
Vad som i övrigt har förekommit föranleder inte något uttalande eller någon åtgärd från min sida.
Med den kritik som uttalats avslutas ärendet.
Senast uppdaterad: 2008-12-03